projekt UE

Leżakowanie, określane również jako dojrzewanie, wina to długotrwały proces odpowiadający za powolne utlenianie oraz estryfikację trunku. Aby leżakowanie było skuteczne, niezbędny jest prawidłowo dobrany zbiornik, w którym wino dojrzewa. Rodzaj użytego zbiornika ma bowiem decydujący wpływ na jakość produktu końcowego. W jakich zbiornikach najlepiej przechowywać wino? Zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu.

Dlaczego wino powinno dojrzewać w specjalnych zbiornikach?

Dojrzewanie wina to jeden z najważniejszych procesów w produkcji tego trunku. Jest on bardzo istotny z perspektywy uzyskania odpowiedniej barwy, smaku oraz oczekiwanego aromatu alkoholu. Zachodzące w trakcie leżakowania reakcje chemiczne pozwalają wydobyć doskonałą harmonię smaku oraz pełen bukiet aromatów zawartych w składnikach tworzących trunek. Dojrzewanie w przystosowanych do tego zbiornikach pozwala uwypuklić niepowtarzalny charakter wykorzystanych owoców, kwiatów i ziół charakterystycznych dla konkretnego gatunku. Dzięki temu wino ma bogatszy smak i lepiej oddziałuje na zmysły osoby kosztującej. W zależności od rodzaju trunku proces leżakowania trwa krócej lub dłużej. Najkrócej dojrzewają lekkie wina białe, natomiast najdłużej czerwone wina o pełnym bukiecie.

Zbiorniki ze stali szlachetnej – doskonały wybór do leżakowania wina

Na rynku istnieje wiele zbiorników do leżakowania wina. Warto tu wspomnieć m.in. o drewnianych beczkach, kufach czy kadziach. Wśród profesjonalistów z branży winiarskiej dużą popularnością cieszą się jednak przede wszystkim zbiorniki ze stali szlachetnej, czyli stali nierdzewnej o najwyższej czystości pozyskiwania. Materiał ten charakteryzuje się wysoką trwałością oraz odpornością na zawarte w alkoholu kwasy owocowe. Dzięki temu przechowywany wewnątrz trunek jest w pełni bezpieczny. Stal szlachetna nie wchodzi w reakcję z winem, a co za tym idzie, nie wpływa na smak ani aromat produktu końcowego. Wykonane z niej zbiorniki są łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Wyróżnia je również atrakcyjna cena, co ma duże znaczenie podczas wyboru.

Skip to content