Stacjonarne zbiorniki wielkogabarytowe charakteryzują się bardzo dużą pojemnością, mogącą dochodzić do kilku milionów litrów. Ze względu na swoje gabaryty umożliwiają magazynowanie ogromnych ilości cieczy, paliw, chemikaliów czy innych substancji wykorzystywanych w przemyśle. W dzisiejszym artykule przedstawimy przegląd zastosowań zbiorników wielkogabarytowych. Zachęcamy do lektury.
Przemysł spożywczy
Budowa zbiorników wielkogabarytowych to rozwiązanie zapewniające możliwość bezpiecznego składowania dużej ilości płynów oraz innych substancji w efektywny sposób. Stal szlachetna używana do ich produkcji gwarantuje odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne. To materiał łatwy w czyszczeniu i konserwacji. Nie wchodzi w reakcję z żywnością, dzięki czemu zbiorniki te są wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle spożywczym. Stosuje się je do magazynowania produktów płynnych, takich jak soki NFC, koncentraty czy mleko. Zbiorniki wielkogabarytowe umożliwiają długotrwałe składowanie produktów spożywczych bez ryzyka ich zepsucia.
Branża chemiczna i petrochemiczna
W przemyśle chemicznym i petrochemicznym stacjonarne zbiorniki wielkogabarytowe wykorzystywane są do przechowywania surowców oraz produktów końcowych – paliw, olejów napędowych itp. Dzięki dużej pojemności zbiorników można magazynować w nich substancje w bezpieczny sposób, co sprawia, że procesy produkcyjne są efektywniejsze i wydajniejsze.
Rolnictwo
Zbiorniki wielkogabarytowe często wykorzystywane są również w sektorze rolniczym. Używa się ich do przechowywania m.in. nawozów i pestycydów. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie plonów rolnych oraz ograniczenie ilości używanych środków ochrony roślin. Ze względu na znakomitą szczelność zbiorniki tego typu pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa poprzez ograniczenie ryzyka przedostawania się zawartych w pestycydach szkodliwych substancji do gleby i powietrza.